Maria Szymańska
TwórczośćMenu »

Strona główna / Życiorys

Życiorys

Maria Szymańska urodziła się w 1928 roku w Kotlicach koło Jędrzejowa, ale swoje najmłodsze lata spędziła na kresach – w okolicach Nowogródka oraz podwileńskiego Niemenczyna. To stamtąd przyjechała do położonej na Warmii Ornety. Zawsze rysowała, z czasów licealnych zachowały się dowcipne karykatury, w których portretowała koleżanki i kolegów. Wybór drogi życiowej był więc prosty, choć w tamtych czasach wymagał odwagi w konserwatywnym środowisku małego miasta. Sceptyczni początkowo rodzice byli bardzo dumni z córki kiedy w 1956 roku ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplomowy cykl grafik, który wykonała w pracowni prof. Wacława Waśkowskiego, zatytułowała Jesień na Mazurach. Pejzaże i przyroda Warmii i Mazur – ziemi, która od 1945 roku została jej małą ojczyzną, stały się głównym motywem jej całej twórczości. Malowniczo położone zabytkowe miasta, jeziora oraz ukwiecone łąki zapraszały w plener. Powstawały tam nie tylko szkice i akwarele, ale także obrazy olejne. Później, już w pracowni również grafiki, w których zwraca uwagę koronkowa precyzja i bajkowa fantazja.

Chętnie podróżowała, mimo że czasy temu nie sprzyjały. Ze świata przywoziła inspiracje – pejzaże, zabytki czy ludzi utrwalała nie tylko na zdjęciach. Nieodłącznym towarzyszem podróży był szkicownik, czasem także akwarele, którymi „notowała” to, co ją zainspirowało. Bez względu na miejsce – czy synagoga w Pradze, czy pole z objuczonymi osiołkami w Bułgarii, czy Sagrada Familia w Barcelonie – potrafiła się skupić i stworzyć rysunkowy lub malarski szkic.

Całe dorosłe, twórcze życie spędziła w Olsztynie. To tutaj spotkać można najbardziej znane i rozpoznawalne jej dzieła, choć w większości niesygnowane. Razem z Henrykiem Oszczakiewiczem stworzyła duet twórczy, którego dziełem było wiele dekoracji architektury Olsztyna i nie tylko. Na początku lat 60. XX w. na kilka lat duet przekształcił się w nieformalną grupę twórczą KOS – do wspomnianej dwójki dołączył Eugeniusz Kochanowski. Zwieńczeniem krótkiej działalności była wspólna wystawa grupy w olsztyńskim BWA. Dziełem artystów, których wsparł Bolesław Wolski są sgraffita na elewacjach północno-zachodniego narożnika rynku na olsztyńskim Starym Mieście, a wśród nich najbardziej rozpoznawalne medaliony z portretami postaci ważnych dla historii i dziedzictwa Warmii i Mazur.

Zmarła w 2011 roku w Olsztynie i tutaj jest pochowana.

- Dołącz do grupy Piwigo na Facebooku - Dodane przez aplikację Piwigo na Facebooku